Čamba

Karetní hra Čamba byla poprvé vydána u příležitosti 100. výročí založení českého gymnázia v Jihlavě v počtu 100 kusů.

Její původ sahá do konce 80. let 20. století, kdy žáci gymnázia přišli s několika náměty, jak učinit běžné karetní hry zábavnější, svižnější a akčnější. Oprášený námět byl dopilován do finální podoby v klubu deskových her Herní sféra.Cílem hry je zbavit se karet v ruce jejich vykládáním na odhazovací balíček. Vyhrává hráč, kterému se to podaří jako prvnímu a přes kterého přejde jedno herní kolo, aniž by si musel další karty dobrat/vyměnit s ostatními. Ostatní hru dohrají stejným způsobem, dokud nezbude poslední hráč s kartami v ruce.

Většina karet má dvojí funkci, kterou hráč zahlásí při vyložení karty. Rozhodnutí je přitom na něm a na herní situaci. Názvy karet jsou ponechány v podobě, v jaké se tehdy užívaly – jako odposlouchané útržky frází a slov, které vesměs nedávají smysl. O to exotičtěji působí na náhodné kolemjdoucí, kteří se zastaví, aby chvíli hru sledovali.

Grafickou podobu kartám dala Soňa Jurkovičová.

Karty s profesionálním tiskem jsou k zakoupení v Knihkupectví Otava s. r. o., Komenského 33, Jihlava v ceně Kč 225,– za balíček.

Čamba
Soubory ke stažení: