Submitted by owner on
Hraní s brýlemi pro virtuální realitu není pro každého. Přiblížit dění v simulátoru reálnému prožitku můžete i bez brýlí.
Stačí použít zařízení, které sleduje polohu hlavy. Malé pootočení/náklon hlavy zařízení přenáší jako velký pohyb hlavou virtuální postavy ve hře, typicky pilota. Průkopníkem s největšími zkušenostmi s podobnými zařízeními je firma NaturalPoint, Inc.. Její TrackIR využívá optický senzor podobný webkameře, který z monitoru sleduje polohu několika bodů na hráčově hlavě/čepici/sluchátcích. Toto řešení funguje výborně, polohu hlavy sleduje ve všech třech rozměrech (umožňuje tedy např. přiblížení záběru přiblížením hlavy k monitoru), jen jeho cena je poněkud vyšší.
Pokročilejší řešení představuje Tobii Eye Tracker; ten umí sledovat dokonce polohu očí.
Kutilům se nabízí levnější řešení, které, pokud oželí zoomovací funkci, komerční systémy zcela nahradí.
EDTracker je původně „open source“ projekt využívající gyroskop (s magnetometrem/bez něj) řízený deskou SparkFun Pro Micro (čip ATmega32U4). Řešení „v krabičce“ (s gyroskopem bez magnetometru) můžete koupit jako hotové, ale pokud vás neodradí trocha pájení, postavíte si vylepšenou verzi sami z DIY sady s méně než polovičními náklady.
Celý postup výroby je dobře zdokumentovaný v diskusním příspěvku fóra Hobby Components
Nejprve připájíte spínač, který resetuje základní desku (4 pájené spoje).
Základní deska se propojí 2x12 piny s deskou Pro Micro (48 pájených spojů).
Gyroskop s magnetometrem MPU-9250 připevníte 10 piny na druhou stranu základní desky (20 pájených spojů).
Hotové dílko stačí vložit do krabičky. Dodávanou krabičku je třeba upravit a vyříznout otvor pro micro USB konektor.
Před připojením EDTrackeru k počítači nainstalujte ovladač a grafické uživatelské rozhraní EDTrackeru (GUI).
Po připojení USB kabelem k počítači poznáte podle rozsvícených kontrolek, zda je zařízení v pořádku. V ovládacím panelu herních ovladačů naleznete zařízení „EDTracker ED Tracker2“. Než ověříte jeho funkčnost stejně jako u joysticku nebo gamepadu, je třeba pomocí GUI EDTracker oživit (flash firmwaru tlačítkem Flash, nastavení orientace tlačítky v sekci Tracker Config) a zkalibrovat.
Krabičku je praktické připevnit na náhlavní most sluchátek. Osvědčil se samolepicí suchý zip.
Co se však používáním neosvědčilo, bylo připojení 1,8m USB kabelem micro USB–USB. Dlouhý kabel způsobuje rušivé vibrace zařízení (které lze omezit zkrocením kabelu vázacími pásky). Po čase také došlo k ulomení micro USB portu.
Po opravě portu následovalo zakápnutí epoxidovým lepidlem a nahrazení dlouhého propojovacího kabelu 10cm kabelem micro USB–USB a prodlužovacím kabelem USB–USB. Při odpojení EDTrackeru tak nedochází k namáhání konektoru v zařízení. (Fotografie výše ukazuje výsledné řešení.)
Zařízení se chová v zásadě jako další joystick. Chcete-li v některých hrách simulovat komerční řešení či dále upravit funkčnost EDTrackeru, pomohou aplikace opentrack (bezplatná) nebo FaceTrackNoIR (zpoplatněná).